
Mellby Gård
01 maj 2021
Det går inte att summera det gångna året utan att beröra pandemin. Tillvaron för oss alla förändrades radikalt i början av 2020 som en följd av de restriktioner som då infördes för att minska smittspridningen. Mina tankar går till alla som drabbats, direkt eller indirekt, av detta förödande virus som skördat många offer. I skrivande stund hoppas vi att vaccinationsstrategin faller ut väl så att samhället kan återgå till någon form av normalitet.
Ur ett affärsperspektiv har pandemin ruskat om tillvaron rejält. Många branscher har haft en osedvanligt tuff period, troligtvis med fortsatta utmaningar under 2021. Andra branscher har varit relativt opåverkade och det finns även de som fått en väsentlig skjuts framåt, i många fall på grund av den digitala omställningen som pandemin fört med sig.
VÅR DIVISERSIFIERING VIKTIGARE ÄN NÅGONSIN
För Mellby Gård, med betydande innehav i ett tjugotal bolag, skakade marken rejält för en dryg handfull av dessa, och för flera andra har tillvaron präglats av betydande osäkerhet. Trots att vi är långt ifrån slutet av pandemin kan jag konstatera att vi har klarat oss mer än väl. Den diversifiering vi har byggt upp och prioriterat under många år har tjänat sin roll mer än någonsin. Tack vare att vi står på flera ben, i branscher utan inbördes samband, kunde vi använda styrkan i våra stabila innehav till att stötta de som haft det värre. När Mellby Gård utsattes för den största prövningen under sin drygt 30-åriga historia stod vi starka. Jag är oerhört stolt över det hårda arbete som präglat den här speciella tiden hos såväl mina närmsta kollegor som runtom i bolagen.
Extrema tider kräver extrema beslut. Bolaget Lund Fashion, som innefattade kedjorna Flash och Dea Axelsson, tvingades vi tyvärr lägga ned. På grund av restriktionerna, och att bolaget redan innan pandemin hade en tuff tillvaro, bedömdes det inte vara möjligt att driva klädkedjan med hundratalet butiker vidare. Särskilt inte med tanke på att kundgruppen dels har en relativt låg digital närvaro, dels utgörs av ett ålderssegment som givet pandemin är en utav de hårdast drabbade. Idag äger KappAhl varumärkena Flash och Dea Axelsson, vilket innebär att kunderna framöver kan köpa sina favoritvarumärken inom ramen för KappAhl.
IMPONERANDE ARBETE INOM KAPPAHL
KappAhl har tacklat pandemin på ett imponerande sätt. Vi köpte ut företaget från börsen, en process som slutfördes i oktober 2019, och trots pandemins dramatiska påverkan på verksamheten lyckades KappAhl leverera ett resultat som överstiger bolagets intjäning vid utköpet. Förklaringen ligger i en ökad, egen e-handel, en stark dragningskraft för de egenutvecklade varumärkena, en bra försäljning i Norge samt gedigna kostnadsneddragningar. Det har varit ett år fyllt av blod, svett och tårar, och ord räcker inte till för att beskriva hur imponerad jag är över det arbete man gjort inom KappAhl under året.
Även flera andra företag inom gruppen har överträffat både resultat och förväntningar. Feralco förbättrade sin omsättning och sitt resultat med 10 respektive 33 procent. Under 2020 förvärvade vi, inom ramen för Feralco, bolaget Vattenresurs. Bolaget har en unik teknik för att rena insjöar genom att återställa PH-balansen. Detta gör man genom en speciell teknik som binder fosfor i sjöns bottensediment. Bolaget har ett fantastiskt momentum och vi ser fram emot att hjälpa kommuner, såväl inom som utom landets gränser, under flera år framöver. Smarteyes, som initialt fick en rejäl känning i av pandemin – i såväl Sverige, Danmark som Tyskland – lyckades trots det förbättra sitt resultat med 45 procent. Speciellt Smarteyes verksamhet i Danmark, ett land som ur ett handelsperspektiv är ett utav de svårast drabbade, lyckades med bedriften att leverera ett bättre resultat än året innan. Älvsbyhus sålde fler hus än året innan trots svårigheterna att bedriva en effektiv försäljningsprocess gentemot slutkund. Söderberg & Haak, som har haft en tuff tillvaro under flera år, skördar nu frukterna av ett framgångsrikt omställningsarbete och förbättrade sitt resultat med 30 miljoner. Open Air Group, i vilket vårt tidigare helägda företag Chevalier numera ingår, fortsatte sin imponerande tillväxtresa och växte med 37 procent, huvuddelen av tillväxten kom från egna digitala kanaler. Roxtec drog nytta av ett flerårigt omställningsarbete som syftat till att bredda verksamheten mot fler vertikaler och har under senare tid vuxit inom segment som vindkraft, datahallar och tåg. Eriksberg Hotel & Nature Reserve sällade sig till en exklusiv skara av hotellverksamheter som ökade omsättningen. En säker, coronaanpassad miljö i kombination med ”hemester-trenden” visade sig vara gynnsamma förutsättningar.
SNABBA OMSTÄLLNINGAR OCH PROBLEMLÖSNINGAR
Det är dock inte bara vår ekonomiska insats som ska uppmärksammas. Pandemin har ställt mycket höga krav på snabb omställning och problemlösning. Att ens få in nödvändigt råmaterial från ett land till ett annat har medfört utmaningar. Att lösa bemanningen och distributionen när e-handeln tredubblas inom loppet av några dagar. Eller att, som i AcadeMedias fall, ställa om hela undervisningen för gymnasieeleverna från fysisk till digital undervisning över en natt. Listan kan göras lång över de speciella och imponerande insatser som krävts. Det finns många lärdomar att dra från den här perioden, dessutom kommer vissa arbetssätt och rutiner att bli mer bestående än andra.
2020 blev året då vi på allvar tog steget in i ’life science’. Efter ett par års projekterande kunde vi äntligen slå upp portarna till Perituskliniken, en ’state of the art’–klinik som erbjuder högspecialiserad vård av i första hand urologiska sjukdomar. Vi är också en betydande investerare i Anocca – ett cancerforskningsbolag med bas i Södertälje, en ledande aktör inom immunterapi som utgår från individen. Dessa investeringar, tillsammans med Vattenresurs, är tydliga exempel på att vi alltid vill göra investeringar med såväl hjärtat som hjärnan. Det känns extra inspirerande att lägga resurserna på företag som skapar en tydlig positiv effekt för samhället i stort.
Vår målsättning att använda en del av vinsten till att stötta olika ideella organisationer står fast. Ett ökat resultat ger oss möjligheten att öka våra filantropiska satsningar. Vi utvärderar ständigt såväl existerande engagemang som nya, spännande initiativ med fokus på entreprenörskap, forskning, utbildning, idrott samt olika biståndsorganisationer bland annat med inriktning mot barns rättigheter och kvinnligt företagande i olika utvecklingsländer. På hemmaplan är vi sedan en tid tillbaka en utav huvudsponsorerna till FC Rosengård, som inte bara innefattar ett utav världens bästa fotbollslag, men som också driver en mängd viktiga sociala projekt i vårt närområde. Vi är också glada över att nyligen ha förnyat samarbetet med Teach for Sweden, som rekryterar akademiker till ett tvåårigt ledarskapsprogram där de läser in lärarexamen samtidigt som de arbetar på en högstadieskola med stora behov.
Vårt moderbolag har stärkts med nya krafter. Ett aktivt ägande i en diversifierad företagsgrupp, i kombination med att offensivt utvärdera nya investeringar, kräver fler resurser till vårt relativt begränsade huvudkontor. Således är jag stolt över att under året kunnat välkomna Karin Miller och Filip Eliasson till vårt moderbolag, och i början av detta verksamhetsår började också Mikael Helmerson som vice vd för Mellby Gård med uttalat fokus på våra industriella bolag. Mikael har under de senaste sju åren framgångsrikt lotsat Roxtec i egenskap av vd.
STOLT – MEN OCKSÅ EFTERTÄNKSAM
Att efter denna turbulenta tid ändå kunna summera till ett rekordår gör mig stolt, men också eftertänksam. Det är absolut inte ett tillfälle att slå sig för bröstet. Vi är fortfarande mitt i pandemin, med betydande osäkerhet för flertalet företag och branscher. Vi går in i 2021 med en ödmjukhet och respekt för de företag och individer som fått uppleva deras livs tuffaste period. Under kommande tid kommer vi aktivt stötta de företag som är i störst behov av support. Parallellt kommer vi att fortsätta göra det vi trivs bäst med – att investera med såväl hjärta som hjärna.
Vi tror på att samhället utvecklas bäst i en kombination av offentlig och privat samverkan, och i det avseendet vill vi fortsätta att vara en betydande aktör.
