Fotbollssäsong 2025 Topbanner.jpg

Mellby Gård

25 mars 2025

Säsongen drar igång för Mellby Gårds fotbollsklubbar!

Nu är det äntligen dags för säsongsstart för fotbollssverige. I slutet på mars kickar Allsvenskan, Damallsvenskan och Superettan igång, och Mellby Gård är stolta över att vara sponsorer till hela fyra lag i serierna -– FC Rosengård, Mjällby AIF samt Trelleborgs FF:s dam- och herrlag. Vad tar lagen med sig för lärdomar från förra säsongen och vilka målsättningar har de för 2025? Vi har tagit pulsen på huvudtränarna för att höra deras ambitioner inför den kommande säsongen.

Mellby Gård har alltid haft ett stort idrottsintresse. Våra satsningar inom fotboll är en viktig del av familjen Anderssons samhällsengagemang, med stark tro på fotbollens positiva kraft i samhället. Fotboll främjar inte bara psykisk och fysisk hälsa genom utövande av sporten, utan bidrar även till gemenskap och glädje för dom som sitter på läktaren och får dela sitt engagemang med andra.

- Mellby Gård har alltid haft ett stort engagemang för idrott och föreningsliv, och fotboll har en särskild plats i våra hjärtan. Den förväntan man fylls av när en ny fotbollssäsong drar igång är svår att mäta sig med och vi ser fram emot att få följa våra lag från läktarna. Vi önskar alla våra lag stort lycka till under den kommande säsongen! säger Johan Andersson, styrelseordförande för Mellby Gård.

Så här svarar lagens huvudtränare på frågan om vilka lärdomar de tar med sig från förra säsongen och vilka målsättningar de siktar på att nå under säsongen 2025:

Anders Torstensson, huvudtränare, Mjällby AIF

- Vi summerar 2024 års säsong som en säsong där vi var ”den bästa versionen av Mjällby som existerat” med diverse interna rekord men som ändå ger en eftersmak av revanschlusta eftersom vi var så nära topp-4 som vi var. Till kommande säsong tar vi med oss en stabilitet i vårt spel och en relativ stark avslutning där vi var obesegrade de sista fem omgångarna.

Stefan Jacobsson, huvudtränare, Trelleborgs FF Herr

- Från förra årets säsong tar vi vid där vi slutade och fortsätter den utveckling och progression av spelidé och spelarutveckling som vi menar var väldigt positiv. Målsättningen för TFF herrar i 2025 är att fortsätta den process vi startat och att förtydliga roller och kravbild för att komma till nästa nivå, samt att förbättra de sportsliga resultaten. Vi ska steg för steg ta oss i rätt riktning för att bygga en stark och hållbar fotbollsframtid för Trelleborgs FF.

Joakim Felldin, huvudtränare, Trelleborgs FF Dam

- Vi tar med oss en massa erfarenheter från 2024 års säsong och ett tempo som vi inte känt på tidigare. Vidare så har vi god kontinuitet i truppen och vi ser redan nu en intressant utveckling hos spelarna individuellt. Vi kliver in i säsong 2025 med en helt annan referensram på vad som krävs för att konkurrera på högsta nivå. Målsättningen för säsongen är att vara med i toppen för att ta oss tillbaka till OBOS Damallsvenskan.

Joel Kjetselberg, huvudtränare, FC Rosengård

- 2024 har varit en historisk säsong inte bara för FC Rosengård utan i svensk fotboll, att från en 7 placering 2023 ta 22 raka och säkra ett SM-guld till klubben! Vi skapade tillsammans med spelarna en vinnande kultur på träningsplanen och vinnande beteenden både på och utanför planen som var den stora delen i framgången. Målsättningen framåt är att spela i Europa 2025 och 2026!

Öppna Årsmagasin

Öppna Årsmagasin

×