
Mellby Gård
22 maj 2024
I början av maj blev Mellby Gård 50-procentig ägare i Duni Group genom ett större förvärv av ytterligare tio procent av aktiekapitalet. Detta som ett led i Mellby Gårds strategi att ”fortsätta gräva där vi står”. Duni Group har – efter pandemin – visat på en stabil affär baserad på en ambitiös hållbarhetsagenda, vilket lägger grunden för ett fortsatt gott partnerskap.
År 2007 förvärvade Mellby Gård sina första innehav i Duni Group. Duni Group, idag en internationell aktör, har två starka och kompletterande affärsområden: ”Dining solutions” med produkter för det dukade bordet, och ”Food Packaging Solutions” med förpackningar för mat inom bland annat take-away. Bolaget har en ambitiös hållbarhetsagenda och driver frågan om engångs- och flergångsprodukter på en marknad som står inför en stor omställning i takt med att regelverk och lagkrav ökar.
Efter att ha varit en stabil ägare i Duni Group på strax under 30 procent i flera år kom beslutet om att träda över budpliktsgränsen under hösten 2023. Mellby Gård gick då upp till ett 40-procentigt ägarskap. Därefter följde en sex månader lång återhållsamhet innan möjligheternas fönster öppnades. I maj 2024 togs valet att öka ägandet i Duni Group till 50 procent.
- Vi tror väldigt mycket på Duni Group och hur de har styrt om och utvecklat sin affär. Det har varit vår plan under en längre tid att förvärva fler aktier i bolaget, men vi behövde givetvis förhålla oss till de budpliktsregler som finns. Nu är vi redo att satsa ytterligare i bolaget, vara med på deras omställningsresa och utforska de möjligheter som finns på den vägen, säger Johan Andersson, VD för Mellby Gård.
Om tillfället skulle uppstå för att ytterligare öka innehavet i Duni Group är det inget som utesluts, men i nuläget finns det inga planer hos Mellby Gård att förvärva fler aktier eller göra några stora förändringar i bolaget.
- Att investera ytterligare i Duni Group är helt i linje med vår strategi att fortsätta gräva där vi står. Vi har ingen dold agenda här där man tar det här bolaget i en annan riktning eller ändrar utdelningspolicy, utan det är ”business as usual”. För oss är det viktigt att ha en väldigt decentraliserad modell. När det kommer till våra bolags vidkommande så är det någonting som är upp till den ledningen och dess styrelse i vår mening, de kan sin affär bäst. Vi kommer att fortsätta att verka för att bolaget kan göra det de alltid har gjort, säger Johan Andersson.
- Det ökade ägandet indikerar att vi har en ägare som tror på oss och vår utveckling framöver. Mellby Gård har alltid varit en stabil och långsiktig ägare som både stöttar och ger oss det spelutrymme vi behöver för att driva vårt bolag framåt, säger Robert Dackeskog, VD och koncernchef på Duni Group.
